Alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris) Zväčšiť

Alchemilka obyčajná vňať - 50g

8594015480374

Alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris) je jedným z najlepších prostriedkov na najrôznejšie gynekologické problémy a pre zdravie ženy vôbec. Na problémy s menštruáciou, otehotnením, nepríjemný priebeh klimaktéria, mykózy...

Viac detailov

9 položky

skladom

CZK 43.00 s DPH

Detaily

Alchemilka obyčajná - vňať 50g (Herba Alchemillae vulgaris)

Alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris)

Lidové názvy

Husí nožka, Alchemilka, Rosička, Divý muškát, Hvězdoš, Kloboučky, Kondolík, Přívratník, Zindava, Zlatodějka, Žadava, Pláštíček Panny Marie

Zpátky nahoru

Slovenský názov

Alchemilka obyčajná

Späť hore

Polska nazwa

Przywrotnik pospolity

Powrót do góry

Latinský (Botanický) název

Alchemilla vulgaris

Zpátky nahoru

 

Popis bylinky

Podle faráře Künzla, uznávaného švýcarského léčitele, má Kontryhel zázračné účinky a tvrdí, že kdyby ženy užívaly kontryhelový čaj v průběhu celého života, od puberty až po ukončení klimakteria, pak by dvě třetiny všech "ženských" operací nebyly nutné.

Roste od nížin do hor na loukách, pastvinách, ve světlých vlhčích lesích, u cest a potoků. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, v mírné a severní Asii a ve východní části Severní Ameriky. Je to 10 až 30 cm vysoká, přímá a v horní části větvená bylina s drobnými žlutozelenými kvítky tvořící koncová vrcholičnatá květenství podobná klubku.

Využívanou částí je nať (Herba Alchemillae vulgaris), obsahující 6 - 8% hydrolyzovatelných tříslovin, hořčiny, silice, stopy kyseliny salicylové, vitamín C a další. Kvetoucí nať se sbírá od května do září a suší se co nejrychleji ve stínu a ve slabých vrstvách, poněvadž droga je velice choulostivá a snadno se zapaří. Správně usušená má původní zbarvení, je bez pachu a má svíravou nahořklou chuť.

Zpátky nahoru

Léčivé účinky

Používá se jako svíravý prostředek (při průjmech, silné menstruaci) a preventivně k potlačení klimakterických příznaků.

Má i mírný protikřečový a močopudný účinek.

Je také součástí metabolických čajových směsí používaných při redukční dietě.

 1. Snižuje menstruační bolesti a pomáhá v klimakteriu
  Kontryhelový čaj léčí mnohé potíže spojené s menstruačním cyklem ženy. Díky obsahu třísloviny tanin, snižuje bolestivost menstruace a zmírňuje nadměrné krvácení, zároveň při dlouhodobém a pravidelném užívání dokáže upravit nepravidelnost menstruačního cyklu a ulehčuje ženskému tělu vyrovnat se s příchodem klimakteria (přechodu).
 2. Koupel z Kontryhele pomáhá léčit různé kvasinkové nemoci. Používá se k výplachům pochvy a sedacím koupelím při tzv. bílém výtoku, který je projevem mykotické infekce rodidel, pomáhá ničit původce infekce a tlumí průvodní svědění. V tomto případě se doporučuje užívat i vnitřně po celou dobu léčby. Nemá žádné vedlejší účinky.
 3. Protizánětlivých účinků Kontryhele se využívá i v případě občasných a chronických zánětů vaječníků, vnitřně ve formě čaje a ve formě sedácích koupelí, buď samotný, nebo v kombinaci s jinými bylinami.
 4. Příznivě působí na psychiku ženy, ovlivněnou hormonálními změnami, umírňuje symptomy jako pocení, tzv. navály, nervozita, nespavost, úzkost apod.
 5. Další účinky Kontryhelu na zdraví
  Má protizánětlivé a močopudné účinky. Využívá se při léčbě zánětlivých onemocnění podbřišku, chorob se zvýšeným krvácením, cukrovky a žaludečních problémech. Je skvělý i proti průjmům a hemoroidům. Léčí různá kožní onemocnění a špatně se hojící rány.

Zpátky nahoru

Účinné látky

Nejdůležitějšími účinnými látkami obsaženými v Kontryhelu jsou

 • třísloviny (až 8%, zejména katechinové třísloviny a tanin)
 • hořčiny
 • silice
 • flavonoidy (kempferolové a kvercetinové glykosidy)
 • flavony
 • isoflavony
 • fytosteroly (sitosterol, spinasterol)
 • kyselina salicylová
 • organické kyseliny
 • hydrolyzovatelné gallotaniny
 • ellagotaniny
 • minerální látky
 • vitamín C.

Je zdrojem fytohormonů, což jsou rostlinné hormony, které v lidském těle dokáží stimulovat procesy řízené vlastními, tělem produkovanými hormony. Fytohormony se tak podílejí na blahodárném účinku Kontryhele na zdraví ženy.

Zpátky nahoru

Vlastnosti

* Snižující chuť k jídlu * Svíravé * Depurativní * Chladivé * Tonizující * Hojivé

Zpátky nahoru

Doporučuje se při

 • gynekologické obtíže
 • problémy s menstruací
 • problémy s otěhotněním
 • klimakterické potíže (pocení, navály, nervozita, nespavost, úzkost apod.)
 • mykózy
 • hemoroidy
 • různá kožní onemocnění a špatně se hojící rány

Zpátky nahoru

Problémy s otěhotněním

Užívání kontryhelového čaje se doporučuje zvláště ženám, které mají problémy s otěhotněním, protože Kontryhel posiluje ženské pohlavní orgány (zejména dělohu), zpevňuje podbřišek a tím zlepšuje stav dělohy náchylné k potratům a zvyšuje šanci na otěhotnění. 

Zpátky nahoru

Proti potratu

Schopností Kontryhele tlumit krvácení, posilovat děložní svalstvo a tlumit křečovité stahy svalstva se využívá také u těhotných žen, a to v případě, že hrozí potrat plodu, zejména v posledních 3 měsících těhotenství. Rozhodně však konzultujte použití se svým gynekologem.

Zpátky nahoru

Kontryhel po porodu

I po porodu je Kontryhel přínosem pro matku. Napomáhá zpětnému zpevnění děložního svalstva a jeho navrácení do původní formy a zastavuje poporodní krvácení.

Kontryhel zlepšuje také kvalitu mateřského mléka, podporuje jeho tvorbu a vylučování.

Zpátky nahoru

Gynekologické problémy

Příznivě působí v případech, jako je bolestivá menstruace a nadměrné krvácení. V období klimakteria je Kontryhel opět velmi prospěšným doplňkem prevence a léčby nepříjemných průvodních potíží - tlumí projevy hormonálních výkyvů při přechodu (viz. výše).

Zpátky nahoru

 

Příprava a dávkování

Kontryhel se užívá vnitřně jako čaj nebo zevně ke koupelím. Podává se i v kombinaci s jinými bylinami.
Při samostatném použití se nálev připravuje ze 2 polévkových lžic sušené natě, která se vaří 3 minuty v 0,5 l vody - nálev se nechá 30 minut odstát a užívá se 6x denně po cca 80 ml.

 • Kontryhelový čaj
  Příprava : 3 čajové lžičky sušeného kontryhelu zalijeme 1/4 litrem vroucí vody a necháme krátce přejít varem. Asi 20 minut necháme louhovat a poté scedíme.
  Užívání a dávkování : Pijeme 2 šálky denně.

 

 • Koupel z Kontryhelu
  Příprava : 200g sušeného Kontryhelu zalijeme studenou vodou a necháme přes noc louhovat. Na druhý den nálev ohřejeme a přilijeme do koupele.
  Užívání a dávkování : Užívá se např. při zánětu tlustého střeva.

 

 • Kontryhelový bylinkový čaj na podporu ženské plodnosti
  Příprava : 5 dílů nati kontryhelu, 2 díly nati řebříčku, 2 díly nati šalvěje a tinkturu ze jmelí. Dvě polévkové lžíce této bylinkové směsi zalijeme 1/2 litrem vařící vody a necháme 20 minut louhovat. Scedíme a přidáme dvě kapky tinktury ze jmelí.
  Užívání a dávkování : Pijeme 3x denně.

 

 • Kontryhelový bylinkový čaj na otěhotnění
  Příprava : 50g Kontryhelu, 50g Yzopu lékařského, 50g Tužebníku jilmového a 50g Kotvičníku zemního. Jednu polévkovou lžíci této bylinkové směsi zalijeme 1/4 litrem vařící vody a necháme 20 minut louhovat, poté scedíme.
  Užívání a dávkování : Pijte prvních 7 dní po menstruaci 2x denně (nalačno ráno a večer) a zbylé dny 1x denně ráno nalačno. Během menstruace čaj nepijte. Doporučuje se užívat minimálně 3 menstruační cykly.

 

 • Při křečovitých bolestech svalstva nebo při krvácení z nosu se užívá také ve formě kloktadla

Zpátky nahoru

Vedlejší účinky

Velkou výhodou této byliny je, že i při dlouhodobém a pravidelném užívání nejsou známy žádné vedlejší účinky, všeobecná zdravotní rizika, či kontraindikace.

Zpátky nahoru

Při závažných onemocněních je lékařská pomoc nevyhnutelná a omezit se v takových případech na léčení svépomocí může být životu nebezpečné. Rady a doporučení, se kterými se setkáte na těchto stránkách, tedy v žádném případě nemají nahradit lékaře. Jejich cílem je spíše prevence různých onemocnění, rozšíření všeobecných znalostí a informování o významu přírodních léčivých sil, aby si čtenář v případě potřeby mohl sám pomoci jednoduchými a přirozenými prostředky.

 

Recenzie

Napíšte svoj názor na tento tovar

Alchemilka obyčajná vňať - 50g

Alchemilka obyčajná vňať - 50g

Alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris) je jedným z najlepších prostriedkov na najrôznejšie gynekologické problémy a pre zdravie ženy vôbec. Na problémy s menštruáciou, otehotnením, nepríjemný priebeh klimaktéria, mykózy...

30 iných výrobkov v rovnakej kategórii: