Rasca rímska (Cuminum cyminum) Zväčšiť

Rasca rímska plod celý - 35 g

8594015481722

Rasca rímska čiže Kumin, korenie zo semien rastliny Cuminum cyminum je aromatickejší, než rasca klasická a má ostrú, horkú a veľmi prenikavú chuť. Je nenahraditeľnou súčasťou korenia Karí...

Viac detailov

8 položky

skladom

CZK 34.00 s DPH

Detaily

Rasca rímska plod celý - 35g       Fructus Cumini toto

Rasca rímska plod celý

Lidové názvy

Šabrej, Bílý křížový kmín, Mateřský kmín, Kumín, Zira, Djintan

Zpátky nahoru

Slovenský názov

Rasca rímska, Šabrej kmínovitý

Späť hore

Polska nazwa

Kminek

Powrót do góry

Latinský (Botanický) název

Cuminum cyminum

Zpátky nahoru

 

Popis bylinky

Kmín římský (Cuminum cyminum) - nejedná se, navzdory názvu, o druh kmínu, ale o jiné koření z jiné rostliny. Římský kmín neboli Kumín je koření ze semen rostliny Cuminum cyminum a má úplně jiné aroma i chuť, než kmín klasický, takže se s ním nedá srovnat ani nahradit.

Je důležitou součástí indické kuchyně a nezaměnitelnou složkou koření Karí, kterému dodává jeho charakteristické aroma.

Římský kmín je aromatičtější a má úplně jinou, ostrou, hořkou a velmi pronikavou chuť, klasický kmín má typickou trpkou, aromatickou chuť i vůni. 

Kmín římský se pěstuje hlavně v Asii, kmín klasický nejvíc v Německu a Rusku.

Zpátky nahoru

Léčivé účinky

Římský kmín je označován za nejlepší přírodní lék proti nadýmání, plynatosti a zažívacím problémům vůbec. Pomáhá i prokrvení a má řadu dalších pozitivních účinků, jako je podpora chuti k jídlu a mnohé další. Proto se také doporučuje přidávat jej k vařenému masu, aby pomohl trávení. Pomoci může při potížích kardiovaskulárního původu a zmírňuje i úporný kašel. 

Cuminaldehyd, obsažený v semínkách římského kmínu, vyvolává inhibiční aktivitu, čímž zvyšuje citlivost na inzulín a snižuje hladinu krevního cukru a je tak prostředkem proti cukrovce. 

Ftalidy a polyacetylény, vykazují ochranné účinky proti rakovině a protizánětlivé vlastnosti. Účinně snižují výskyt chemicky vyvolaných rakovin žaludku, tlustého střeva a děložního čípku. Ftalidy a polyacetylény obsažené v semínkách římského kmínu totiž vyvolávají aktivitu ochranného enzymu glutathion-S-transferázy, který ničí látky spouštějící rakovinné bujení buněk a navíc obsahují i fenolické kyseliny, které mají protizánětlivý potenciál. Stejný komplex fytolátek obsahuje i kurkuma a česnek.

Zpátky nahoru

Účinné látky

 • Minerály - vápník, hořčík, železo a zinek
 • Vitamíny řady B
 • Cuminaldehyd
 • Ftalidy
 • Polyacetylény
 • Silice (cineol, beta-pinen, cymen,1,3-p-methandial) 2-5%
 • Mastné kyseliny (palmitová)
 • Proteiny 15-20%
 • Pryskyřice
 • Škrob

Zpátky nahoru

Vlastnosti

Protirakovinné a protizánětlivé.

Zpátky nahoru

Doporučuje se při

Zpátky nahoru

 

Příprava a dávkování

Čaj na trávení

Ingredience :

 • 1/2 lžičky semínek koriandru
 • 1/4 lžičky semínek římského kmínu
 • 1/4 lžičky semínek fenyklu

Příprava :

Vše rozdrtíme nebo jemně pomeleme, zalijeme vroucí vodou a necháme 10 minut louhovat. Pak scedíme a pijeme teplé.

Tento čaj podporuje zažívání, stimuluje odbourávání tuků a vylučování škodlivých látek - toxinů z těla.

Využití v kuchyni

Římský kmín je nenahraditelnou součástí všech směsí karí koření a garam masaly. Pro svou vůni je nezbytnou součástí asijské, mexické a arabské kuchyně.

Výborně se hodí ke kuřecímu a jehněčímu masu nebo rybám. Můžeme jím dochutit chléb, francouzské nebo holandské sýry i likéry podporující trávení.

Velmi se osvědčil při nakládání zeleniny a zelí, do chilli con carne, kuskusu, při přípravě dušených mas, klobásů a rajčatové omáčky. 

Zpátky nahoru

Vedlejší účinky

Nejsou známy žádné nežádoucí nebo vedlejší účinky římského kmínu.

Zpátky nahoru

Při závažných onemocněních je lékařská pomoc nevyhnutelná a omezit se v takových případech na léčení svépomocí může být životu nebezpečné. Rady a doporučení, se kterými se setkáte na těchto stránkách, tedy v žádném případě nemají nahradit lékaře. Jejich cílem je spíše prevence různých onemocnění, rozšíření všeobecných znalostí a informování o významu přírodních léčivých sil, aby si čtenář v případě potřeby mohl sám pomoci jednoduchými a přirozenými prostředky.

 

Recenzie

Napíšte svoj názor na tento tovar

Rasca rímska plod celý - 35 g

Rasca rímska plod celý - 35 g

Rasca rímska čiže Kumin, korenie zo semien rastliny Cuminum cyminum je aromatickejší, než rasca klasická a má ostrú, horkú a veľmi prenikavú chuť. Je nenahraditeľnou súčasťou korenia Karí...

10 iných výrobkov v rovnakej kategórii: