Stewia (Stevia rebaudiana) Zobacz większe

Stewia liście - 50g

8594015485607

Stewia (Stevia rebaudiana) - pnącze doskonałe do utraty wagi i cukrzycy. Mówi o nim jako o cudzie i słodzenia nowego tysiąclecia. To jest do 300 razy słodszy od zwykłego cukru, ale nie ma praktycznie żadnych kalorii...

Więcej szczegółów

Ten produkt nie występuje już w magazynie

CZK 44.00 brutto

Więcej informacji

Stewia blaty - 50g (Herba Stevia rebaudiana)

Stewia (Stevia rebaudiana)

Lidové názvy

Stévie cukrová, Sladká tráva, Medové lístky, Sugar baby

Zpátky nahoru

Slovenský názov

Stévia cukrová

Späť hore

Polska nazwa

Stevia rebaudiana

Powrót do góry

Latinský (Botanický) název

Stevia rebaudiana

Zpátky nahoru

 

Popis bylinky

Německy : Stevia, Süßkraut, Honigkraut        Anglicky : Stevia, Sugar baby

Stévie sladká (Stevia rebaudiana) - bíle kvetoucí světlomilná tropická rostlina původem z tropické a subtropické oblasti Jižní a Střední Ameriky - je vysoce ceněna kvůli svým léčivým účinkům a hlavně kvůli vysoké sladivosti, pročež je pokladem nejen pro diabetiky a osoby hlídající si množství kalorií, ale pro všechny příznivce zdravé stravy, protože jako sladidlo je na rozdíl od cukru téměř nekalorická a tudíž ani nepřispívá k tvorbě zubního kazu.

U nás se průmyslově vyráběné koncentráty ze Stévie však mohou prodávat pouze jako kosmetikum (pomáhá i na ekzémy a další kožní problémy), nikoli jako sladidlo, přičemž ve většině zemí je tomu jinak a Stévií se zde nahrazují zdravotně sporná sladidla v limonádách a Stévie je uznávána jako skvělé sladidlo pro diabetiky.

Coca Cola svůj nápoj slazený glykosidy Stévie už prodává v U.S.A. a ve Francii. Podobně jako tam Danone nabízí jogurt ochucený touto rostlinou.

V listopadu 2011 byla Stévie v Evropské unii schválena jako přídatná látka do potravin pod označením E960.

Stévie je natolik sladká, že polévková lžíce rozemletých lístků nahradí až 30 lžic cukru a její sladkost má specifickou kořeněnou příchuť, kterou si většina lidí zamiluje. Když se však používá v menším množství například při pečení, není její bylinková chuť příliš znát.

Zpátky nahoru

Léčivé účinky

Stévie je výborná při hubnutí i na cukrovku a mluví se o ní jako o zázraku a sladidle nového tisíciletí. Je až 300x sladivější než klasický cukr. Přitom nemá prakticky žádné kalorie.

Nezvedá ani hladinu krevního cukru. Naopak ji pomáhá stabilizovat. Proto může být užitečnou pomůckou pro diabetiky a lidi, kteří chtějí zhubnout. Zvlášť, když milují pamlsky a je pro ně těžké vydržet bez nich nebo bez sladkých jídel.

Užitečným pomocníkem bývá i pro ty, kteří se sladkostmi odměňují, aby vydrželi vyčerpávající psychickou práci. Nejlepší je, když Stévií sladíme potraviny obsahující minimum kalorií, jako třeba čaj. Tehdy přináší největší efekty. A to jak zdravým lidem, tak diabetikům, kteří se snaží zhubnout nebo si udržet váhu. Každé kilo navíc u nich totiž představuje vyšší riziko dalších zdravotních komplikací.

Sladší chuť než cukr mají i umělá, synteticky vyrobená sladidla. Ale na rozdíl od Stévie o nich nemůžeme mluvit jako o sladidlech přírodního původu. A je pravda, že pro organismus jsou přírodní látky přijatelnější než ty uměle vyrobené.

Čím to, že Stévie, které se také někdy říká sladká tráva, medové lístky nebo dokonce cukroušek, nemá téměř žádnou energii? Náš organismus neumí rozložit koktejl vysoce sladivých látek, jež obsahuje. Odborníci je označují jako glykosidy Stévie. Stabilně se chovají i při teplotách až 250 °C. Hospodyňky je proto mohou používat při pečení a dalších tepelných úpravách. Z umělých sladidel lze takto použít jen sukralózu nebo aspartam smíchaný s acesulfamem.

Hlavní složkou Stevie je steviosid - látka necukerné povahy, snadno rozpustná ve vodě a velmi stabilní při vyšších teplotách i v různých nápojích nebo pečivu. Hodí se proto pro přípravu čajů, dietních jídel, zákusků a moučníků.
Likviduje řadu bakterií ústní dutiny, má hojivý, ochranný a čistící účinek, což velmi příznivě působí na zuby, dásně a kůži, je vhodný při zvýšené tvorbě zubního kamene a plaku, při parodontóze a zápachu z úst, zabraňuje zubnímu kazu. Nachází proto uplatnění i ve stomatologii.

Stevie má antibakteriální účinky a podporuje hojení ran při termických popáleninách. Ovlivňuje metabolismus, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, upravuje energetické a minerální hospodářství.

Používání Stevie nezatěžuje organismus jako bílý cukr a má tak přímý vliv na prodloužení délky života.

Dále Stevie zlepšuje činnost srdce a cév, štítné žlázy, jater, ledvin, sleziny. Normalizuje krevní tlak. Je vhodná při onemocnění kloubů - artróza a osteochondróza, úspěšně se používá při léčbě obezity.
Posiluje cévní stěny, brzdí růst nádorů a zamezuje množení patogenních organismů. Stevii je možné používat i na kůži v podobě masek a obkladů při ekzémech a dermatitidách, při problémové pleti a vráskách kolem očí apod., protože obsahuje křemík, který je pro kvalitu pokožky významným činitelem.

Zpátky nahoru

Účinné látky

Stevia rebaudiana Bertoni je rostlinou bohatou na flavonoidy, rutin, kvarcetin, diterpenické glykosidy, chlorofyl, dále vitamíny A, skupiny B, C, D, F, E a P, pektiny, aminokyseliny a minerály - křemík, vápník, draslík, hořčík, selen, železo, chrom, mangan, zinek a další.

Nejpodstatnějším je komplex sladivých látek obsažený téměř v celé rostlině mimo kořeny, zejména v listech a je tvořen několika diterpenickými glykosidy nazývanými souhrnně steviosid. Kromě samotného steviosidu jsou v rostlině obsaženy ještě rebaudiosid A, jenž je sladší než steviosid 1,3 – 1,5x, rebaudiosid C, D, E, dulkosid B a steviolbiosid.

Zpátky nahoru

Vlastnosti

Antioxidační, protizánětlivé, antibakteriální, antivirové.

Zpátky nahoru

Doporučuje se při

 • Nekalorické sladidlo do čajů i pokrmů
 • Zvyšuje produkci inzulinu a tím napomáhá ke snížení projevů cukrovky (diabetes mellitus II.)
 • Snižuje projevy pálení žáhy
 • Zlepšuje trávení
 • Ústní voda k výplachům nebo žvýkání lístků – omezuje zápach z úst
 • v prevenci kazivosti zubů i parodontózy
 • K potírání poštípaných míst či hojících se ran, akné či ekzémů má uklidňující a hojivý účinek
 • Snižuje únavu a únavový syndrom
 • Snižuje touhu po tabáku a alkoholických nápojích
 • Zlepšuje činnost srdce a cév, štítné žlázy, jater, ledvin, sleziny
 • Normalizuje krevní tlak
 • Onemocnění kloubů - artróza a osteochondróza
 • při léčbě obezity
 • ekzémech a dermatitidách, při problémové pleti a vráskách kolem očí 

Zpátky nahoru

 

Příprava a dávkování

Slazení horkých nápojů Stévií

5 sušených lístků spolehlivě osladí větší hrnek čaje. Stačí je do vroucí vody přihodit a nechat pár minut vyluhovat, použít je lze i opakovaně (podobně jako třeba lístky zeleného čaje). Podrcené listy uvolňují sladkost intenzivněji.

Domácí výluh ze sladké Stévie

Domácí koncentrovaný výluh lze připravit z většího množství sušených lístků Stévie, které se napěchují do nádoby, nejlépe předem pomleté nebo podrcené v hmoždíři, zalijí vroucí vodou či krátce povaří a nechají několik hodin luhovat. Čím více lístků bude, tím silnější koncentrát získáte. Silný odvar má chuť až hořkosladkou, ovšem po naředění je chuť výtečná. Koncentrát je vhodné uchovávat v chladničce a lze jím ochutit nejrůznější nápoje, přidat jej do náplní, pudinků, ovocných salátů, zmrzlin a sorbetů.

Zpátky nahoru

Vedlejší účinky

Nejsou známy žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky.

Zpátky nahoru

Při závažných onemocněních je lékařská pomoc nevyhnutelná a omezit se v takových případech na léčení svépomocí může být životu nebezpečné. Rady a doporučení, se kterými se setkáte na těchto stránkách, tedy v žádném případě nemají nahradit lékaře. Jejich cílem je spíše prevence různých onemocnění, rozšíření všeobecných znalostí a informování o významu přírodních léčivých sil, aby si čtenář v případě potřeby mohl sám pomoci jednoduchými a přirozenými prostředky.

 

Opinie

Write a review (in English only, please)

Stewia liście - 50g

Stewia liście - 50g

Stewia (Stevia rebaudiana) - pnącze doskonałe do utraty wagi i cukrzycy. Mówi o nim jako o cudzie i słodzenia nowego tysiąclecia. To jest do 300 razy słodszy od zwykłego cukru, ale nie ma praktycznie żadnych kalorii...

30 innych produktów w tej samej kategorii: