Dioscorea Villosa korzeň Zobacz większe

Dioscorea Villosa korzeň - 50g

8594015481401

Dioscorea Villosa - korzeň (Radix Dioscoreae) stosowany jest jako naturalną alternatywę dla łagodzenia objawów okresy nieprzyjemnych towarzyszących klimakteria takich jak uderzenia gorąca i pocenie się, zwiększenie kołatanie serca, zmęczenie, zaburzenia snu, depresja, zawroty głowy, drażliwość...

Więcej szczegółów

Ten produkt nie występuje już w magazynie

CZK 80.00 brutto

Więcej informacji

Dioscorea Villosa korzeň - 50g

(Radix Dioscoreae)

Dioscorea Villosa (Radix Dioscoreae)

Lidové názvy

Smldinec chlupatý, Diascorea, Diaskorea, Mexický jam, Mexický yam

Zpátky nahoru

Slovenský názov

Dioskórea huňatá

Späť hore

Polska nazwa

Pochrzyn

Powrót do góry

Latinský (Botanický) název

Dioscorea villosa

Zpátky nahoru

 

Popis bylinky

Dioscorea villosa je bylinná trvalka původem z Číny, odkud se již ve středověku rozšířila do Ameriky, kde ji používali Aztékové a Mayové pro široké spektrum léčebných účinků. Existuje asi 650 druhů.

Česky Smldinec chlupatý z řádu Dioscoreacea patří mezi řadu léčivých rostlin, které se používají jako přírodní alterativa zmírňování nepříjemných symtomů doprovázející období klimakteria jako jsou návaly horka a pocení, zvýšené bušení srdce, únava, poruchy spánku, deprese, závratě, poruchy koncentrace, zvýšená podrážděnost, úzkost, emocionální výkyvy apod.

Zpátky nahoru

Léčivé účinky

První z možností jak se vypořádat s potížemi v klimakteriu je hormonální terapie, kterou však nemůže podstoupit každá žena. Druhou možností je přírodní nehormonální léčba.

Dioscorea - Smldinec chlupatý je jedna z těchto rostlin, jejichž účinek je významný pro dosáhnutí optimálního množství a balance ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu, které mají významnou roli pro zdraví ženy.

Obsahují substance (diosgenin), které mají podobnou strukturu jako steroidní hormony estrogeny a proto se zařazují mezi fytoestrogeny – látky, které se vážou na estrogenní receptory a narušují tak funkci endogenních estrogenů v organismu.

Pro tento efekt je Dioscorea významná z hlediska snižování výskytu hormon-dependentních typů nádorů, napomáhá regulaci menstruačního cyklu a při zvládání komplikací spojených s klimakteriem. Příznivě ovlivňuje hormonální rovnováhu a syntézu progesteronu. Snižuje množství triglyceridů v krvi, čímž pozitivně ovlivňuje proces myšlení, především pak paměť a schopnost koncentrace.

Rovněž vykazuje výrazné antioxidační schopnosti a snižuje riziko vzniku aterosklerózy a osteoporózy.

Dioscorea villosa působí na správné fungování žláz s vnitřní sekrecí. Pomáhá stabilizovat a normalizovat hladiny hormonů jak u žen, tak i u mužů a zpomaluje proces stárnutí.

 • má vitalizační a omlazující efekt
 • harmonizuje hormonální systém
 • proti křečím zažívacího a reprodukčního ústrojí
 • uvolňuje svaly, což zmírňuje kolikové bolesti, spojené se syndromem přecitlivělého střeva (dráždivý tračník) a při menstruačních bolestech
 • na nepříjemné průvodní příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, noční pocení, změny nálady a suchost intimních partií žen
 • k pročišťování krve a jater
 • působí antirevmaticky a díky svým účiným látkám může dokonce působit i jako děložní tonikum

Může pomoci při řešení následujících obtížích : Žlučníkových a střevních kolikách, úplavici, divertikulitidě, revmatoidní artritidě, revmatismu, bolestech dělohy a při zánětech žlučníku a vaječníků.

V 18. a 19. století byla Dioscorea villosa předepisována ženám při silné menstruaci a obtížných porodech.

Dnes se kořen dioscorei využívá především průmyslově pro izolaci steroidního saponinu dioscinu, ze kterého se následně vyrábí progesteron a řada steroidních léků (mimo jiné antikoncepce). Mimo dioscin, obsahuje dioskorea také řadu dalších látek, jako jsou fytosteroly, alkaloidy a třísloviny, kterým vděčí za své účinky protizánětlivé, podporu tvorby žluči (cholagogum), proti křečím, rozšiřování cév a další.

Zpátky nahoru

Účinné látky

Kromě dioscinu obsahuje Dioscorea také řadu dalších látek, jako jsou

 • steroidní saponiny (dioscin a trillin)
 • fytosteroly (beta-sitosterol)
 • alkaloidy
 • třísloviny
 • škrob

Zpátky nahoru

Vlastnosti

Protizánětlivé, protikřečové, čistič krve, antirevmatické, děložní tonikum.

Zpátky nahoru

Doporučuje se při

 • Relaxace svalů
 • Uklidnění nervů
 • Zmírnění bolesti
 • Děložní tonikum
 • Menstruační křeče
 • Tišení kolik z nadýmání způsobené svalovými křečemi
 • Špatný krevní oběh a neuralgie
 • Zánětlivé fáze revmatické artritidy
 • Břišní a střevní křeče
 • Nervozita, neklid a jiné nervové stavy

Jako stimulant pro zvýšení průtoku žluči, pomáhá zmírnit přetížení jater, žlučníkovou koliku, žlučové kameny, ledvinové problémy a revmatické potíže.

Zpátky nahoru

 

Příprava a dávkování

Kořen dioskorei se používá nejčastěji ve formě odvaru nebo nálevu, čemuž se přizpůsobuje použité množství sušeného kořene.

 • Odvar : 3 - 9 gramů kořene povaříme ve čtvrt litru vody asi 5 - 10 minut, necháme 8 minut vyluhovat a scedíme.

  Pijeme 2 - 3x denně pomalu po doušcích (max. 10 minut před jídlem).

 • Nálev 6 -12 gramů sušeného kořene dioscorei přelijeme čtvrt litrem vody teplé max. 50°C a necháme 8 minut vyluhovat. Pijeme 2 - 3x denně pomalu po doušcích (max. 10 minut před jídlem).

V případě konzumace vlastního kořene (najemno rozemletého) se tradičně používají 2 - 4 gramy prášku, rozdělené do tří denních dávek.

Doba této kúry by neměla přesáhnout dva měsíce, poté musí následovat třítýdenní přestávka.

Zpátky nahoru

Vedlejší účinky

Ženy trpící endometriózou, děložními myomy, rakovinou prsu, vaječníků a dělohy by neměly Dioscoreu používat vzhledem k jejím estrogenním účinkům.

Muži s rakovinou prostaty by také měli vyvarovat užívání Dioscorei.

Těhotné ženy by ji rovněž neměly užívat, protože může stimulovat děložní stahy, což může způsobit potrat.

Nedoporučuje se použití při kojení nebo v raném dětství.

Zpátky nahoru

Při závažných onemocněních je lékařská pomoc nevyhnutelná a omezit se v takových případech na léčení svépomocí může být životu nebezpečné. Rady a doporučení, se kterými se setkáte na těchto stránkách, tedy v žádném případě nemají nahradit lékaře. Jejich cílem je spíše prevence různých onemocnění, rozšíření všeobecných znalostí a informování o významu přírodních léčivých sil, aby si čtenář v případě potřeby mohl sám pomoci jednoduchými a přirozenými prostředky.

 

Opinie

Write a review (in English only, please)

Dioscorea Villosa korzeň - 50g

Dioscorea Villosa korzeň - 50g

Dioscorea Villosa - korzeň (Radix Dioscoreae) stosowany jest jako naturalną alternatywę dla łagodzenia objawów okresy nieprzyjemnych towarzyszących klimakteria takich jak uderzenia gorąca i pocenie się, zwiększenie kołatanie serca, zmęczenie, zaburzenia snu, depresja, zawroty głowy, drażliwość...

30 innych produktów w tej samej kategorii: